Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny do łazienki

//Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny do łazienki

Niektóre łazienki są projektowane jako pokoje kąpielowe – miejsca o aurze sprzyjającej relaksowi, wyposażone w piękne przedmioty, cieszące oko. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie muszą to być pomieszczenia duże. Nawet mała łazienka może zostać tak urządzona, by grzejnik, będący podstawowym elementem wyposażenia, decydującym o komforcie korzystania z pomieszczenia, nie przytłaczał sobą aranżacji. Zobaczymy, na co zwracać uwagę, wybierając do łazienki grzejnik, który będzie jej dekoracją.

Krótka charakterystyka grzejników typu dekoracyjnego przeznaczonych do łazienek

Na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym chłód odczuwa się intensywniej. Oznacza to, że musi zostać w niej zamontowany optymalnie dobrany grzejnik, czyli taki, który zapewni nam temperaturę o kilka stopni wyższą niż w innych pokojach. Za komfortową dla korzystania z łazienki uchodzi temperatura oscylująca wokół 24°C. Biorąc pod uwagę taką charakterystykę cieplną pomieszczenia, wybieramy rozmiar i model grzejnika.

Warto pamiętać o tym, że im wymyślniejszy kształt grzejnika, tym mniejsza wydajność cieplna. To w zasadzie podstawowa różnica między grzejnikami tradycyjnymi i dekoracyjnymi – te drugie dają mnie ciepła w stosunku do swojej wielkości.

Gdzie umieścisz grzejnik dekoracyjny

Grzejniki, niezależnie od typu, pracują najefektywniej w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła, czyli pod oknami. Jeśli jednak w naszej łazience nie ma okna, takim miejscem będzie to pod kratką wentylacyjną.

W zależności od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy, wybierzemy specyficzny kształt grzejnika dekoracyjnego.

 • Standardową opcją dedykowaną pod okna są grzejniki poziome, których walorem dekoracyjnym jest gładka płyta czołowa, niekiedy z poziomymi przetłoczniami, lub taka, na której możemy wykonać nadruk lub umieścić ozdobną aplikację.
 • Na wąskie fragmenty ścian w pobliżu okien czy drzwi wybierzemy grzejniki dekoracyjne pionowe z płytami tradycyjnymi połączonymi pod kątem prostym lub w wersji urozmaiconej z zaokrąglonymi krawędziami.
 • Jeśli chcemy zagospodarować miejsca połączenia ścian, spodobają się nam grzejniki narożne.
 • Gdy w naszej łazience znajduje się półokrągła ściana, świetnym rozwiązaniem będzie grzejnik łukowy.

Wybierając grzejnik do łazienki, musimy zwrócić uwagę na to, że urządzeniom tego typu nie sprzyja wilgoć czy bezpośredni kontakt z wodą, która może wydostać się z wanny czy spod prysznica. Musimy wybrać model odporny na ten czynnik, a więc odporny na korozję.

Dekoruj pomieszczenie kształtem grzejnika

Do łazienek przeznaczone są przede wszystkim dekoracyjne modele grzejników rurkowych, nazywanych inaczej drabinkowymi. Zbudowane są one z dwóch kolektorów oraz odchodzących od nich poziomych rurek o różnych przekrojach i rozstawieniu zależnym od modelu. Ich układ sprzyja rozwieszaniu ręczników czy części garderoby. Ciekawie prezentują się ozdobne modele:

Wieszak w formie grzejnika łazienkowego

 • drabinkowe z płaskimi rurami,
 • drabinkowe asymetryczne,
 • jednostronne,
 • pionowe,
 • z przesuwanymi ramionami.

Dobierz kolor do wnętrza

Nie jesteśmy już skazani na standardową biel grzejników. Wielu producentów zadbało o to, byśmy mogli dobrać kolor grzejnika do aranżacji łazienki. Praktycznie możemy wybierać spośród odcieni palety RAL. Malowanie odbywa się metodą proszkową, w wyniku czego otrzymujemy powierzchnię równomiernie zabarwioną i trwałą. Inną opcją kolorystyczną jest wykończenie chromowane, dzięki któremu uzyskujemy powłokę błyszczącą o charakterystycznym kolorze.

Jak sfunkcjonalizować grzejnik dekoracyjny

Konstrukcja grzejników łazienkowych, o czym była już mowa, ułatwia wykorzystanie ich w funkcji suszarek. To jednak nie jedyne zadanie, które można im przypisać. Na grzejniku dekoracyjnym można także zamontować funkcjonalne akcesoria:

 • wieszaki na ręczniki – dzięki temu po kąpieli zawsze będą na nas czekały ciepłe ręczniki,
 • półeczki na drobiazgi – ustawimy na nich na przykuła kosmetyki w taki sposób, by zawsze były pod ręką,
 • grzałkę elektryczną – by w naszej łazicie było ciepło i przytulnie niezależnie od pory roku.

Wybór zależy od Ciebie

Podsumowując, wybierając dekoracyjny grzejnik do łazienki, musimy wziąć pod uwagę więcej niż tylko kwestie estetyczne. Jednak szeroka dziś oferta urządzeń tego typu sprawia, że wybór mamy naprawdę szeroki, co pozwoli nam optymalnie urządzić i małą łazienkę, jak i wyposażyć salon kąpielowy w grzejniki, które jednocześnie będą niezawodnymi źródłami ciepła, jak i ozdobnymi elementami podstawowego przecież wyposażenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak mądrze ogrzewać odwiedź tego bloga https://kotlygrzejniki.pl/jak-madrze-ogrzewac/

2019-01-08T08:04:49+00:00 Tags: |