Skup kabli – rodzaje przyjmowanych materiałów

//Skup kabli – rodzaje przyjmowanych materiałów

Z przyczyn nie tylko ekologicznych, ale też ekonomicznych najczęściej skupowane są kable miedziane i aluminiowe. Ich wartością jest też fakt, że można je poddać skutecznej utylizacji. Ze względu na możliwość ich całkowitego ponownego wykorzystania skup kabli tego typu jest najbardziej opłacalny dla obu stron.

Skup kabli miedzianych

Miedź jest jednym z bardziej wartościowych metali o właściwościach przewodzących, przy czym potrafi przewodzić nie tylko prąd ale również ciepło. Dodatkowo ma dobre parametry pod względem zanieczyszczeń i w porównaniu z podobnymi metalami jest uznawana za tani. Nic dziwnego, że jest szeroko wykorzystywana w przemyśle i produkcji.

Kable ze skupu kabli miedzianych

Miedź jest wykorzystywana w:

  • przewodach instalacyjnych,
  • instalacjach telekomunikacyjnych,
  • sprzętach AGD i RTV,
  • uzwojeniu silników elektrycznych, transformatorów, generatorów,
  • sprzęcie komputerowym oraz elektromagnesach.

Ze względu na swe szerokie zastosowanie stała się wyjątkowo cennym surowcem, zwłaszcza że jednocześnie jest materiałem wtórnym. Skup kabli tego typu okazuje się wyjątkowo korzystny, tym bardziej że granulat uzyskany już z recyklingu jest znacznie tańszy od pierwotnego metalu, mimo iż ma równie dobrą jakość.

Skup kabli aluminiowych

Zaletą kabli aluminiowych jest duża wytrzymałość. Mimo regularnego używania zachowują swe właściwości dużo dłużej niż kable miedziane. Z tego względu oraz z powodu precyzji wykonania znajdują zastosowanie również w przemyśle ciężkim (do produkcji silników oraz uzwojeń transformatorów).

Posiadają też właściwości chemiczne oraz izolujące pod względem termicznym. W porównaniu z miedzią aluminium ma jednak niższy współczynnik przewodnictwa cieplnego, przez co aluminiowa instalacja elektryczna nie jest tak odporna na przegrzanie. W tego typu instalacjach konieczne jest więc stosowanie kabli o większym przekroju niż przy instalacji miedzianej, co z kolei nie pozwala na ich wykorzystanie w drobnych instalacjach elektrycznych.

Oferta skupu kabli jest szczególnie atrakcyjna dla elektryków oraz firm budowlanych.

Potencjalne źródło przewodów odpowiednich dla skupu kabli:

  • wyburzenia,
  • remont lub demontaż instalacji,
  • zużyte sprzęty elektryczne.

Odpady miedziane i aluminiowe nie muszą nimi pozostać na zawsze. Zamiast zanieczyszczać środowisko, zużyty sprzęt elektryczny lub instalacje różnego typu można w pewnym sensie wykorzystać ponownie, wybierając skup kabli a następnie recykling przewodów. Kable bowiem stanowią szczególnie atrakcyjny materiał do odzysku.

2019-07-22T14:50:48+00:00