Materac na zamówienie czy ze sklepu? Wybierz sam

//Materac na zamówienie czy ze sklepu? Wybierz sam

Starożytni Niemcy położyli na podłodze na łóżkach liści pokrytych skórą lub w rodzaju płytkiej klatki piersiowej wypełnionej liśćmi i mchem. We wczesnym średniowieczu układali dywany na podłodze lub ławce przy ścianie, układali na nich materace wypchane piórami, wełną lub włosami i używali skóry jako pokrycia. Zasłony zawieszono na suficie lub na wysuniętym od ściany żelaznym ramieniu. Wygląda na to, że generalnie leżały nagie w łóżku, owijając się w duże pościele, które były rozciągnięte nad poduszkami.

Materace ze sklepu kontra materace na zamówienie

W XII wieku powiększył się luksus, a rezydendy zostały wykonane z drewna, które było bogato zdobione dekorowanymi dekoracjami: mieniącymi się, rzeźbionymi i malowanymi. Zastosowano również składane łóżka, które dzień po dniu służyły jako kanapy i miały poduszki pokryte jedwabiem ułożone na skórze. Nocą rozłożono pościel i poduszki, a jedwabno pokryte skórki służyły jako okładki. Karoliński manuskrypty pokazują metalowe rezydencje znacznie wyżej na głowie niż u stóp, a kształt ten był nadal używany aż do XIII wieku we Francji, wiele poduszek dodano, aby podnieść ciało do pozycji pochyłej. W 12. wieku rękopisy, rezydencje wyglądają znacznie bogatej, z wstawkami, rzeźbiarstwem i malowaniem, a także z haftowanymi pokryciami i materacami w harmonii. Nad łóżkiem zawieszono zasłony i często pokazywano małą lampę wiszącą.

materac do snu

Przeczytaj też: Materace ze sklepu lub na zamówienie – porównanie

W XIV wieku stolarstwo straciło na znaczeniu, w większości przypadków pokrywając je w całości wiszącymi materiałami bogatymi. Często używano jedwabiu, aksamitu, a nawet złota. Zapisy inwentaryzacyjne z początku XIV wieku podają szczegóły owych wiszących wieszaków wyłożonych futrem i bogato haftowanych. Po raz pierwszy pojawiło się Cztery łóżka plakatowe (znane również jako łóżko testerskie), które wiszące z sufitu lub przytwierdzone do ścian, przybrało formę, która rozwinęła się później w pomieszczenie wewnątrz pokoju, zamknięte podwójną zasłoną, czasem nawet w celu wykluczenia przeciągów. Przestrzeń pomiędzy łóżkiem a murem nazywana była rułą, gdzie przyjmowano bardzo intymnych przyjaciół. XIV wiek to również czas, kiedy łóżka z piór stały się dobytkiem cenionym.

W XV wieku łóżka stały się bardzo duże, osiągając wysokość od 7 do 8 stóp (2,1 do 2,4 m) o 6 do 7 stóp (1,8 do 2,1 m). Materace były często wypełnione kucami grochu, słomą lub piórami. W tym czasie wielkie osoby były w zwyczaju nosić większość swojej własności o nich, włącznie z łóżkami i łóżkami wiszącymi, i z tego powodu łóżka były w większości przypadków tylko ramy do zasłonięcia; ale na początku XVI wieku łóżka były lżejsze i bardziej dekoracyjne, ponieważ panowie pozostali w tym samym miejscu przez dłuższy czas.

2019-01-08T08:36:04+00:00 Tags: |