4 typy zębów i ich funkcje – gabinet stomatologiczny

//4 typy zębów i ich funkcje – gabinet stomatologiczny

Zęby jak i cała struktura jamy ustnej odgrywają ważną rolę w zdolności do jedzenia, mówienia i zachowania zdrowia. Każdy rodzaj zębów ma nieco inny kształt i jest odpowiedzialny za inne zadania.

Zęby – niedowartościowana część organizmu

Większość z nas uważa nasze zęby za oczywisty element budowy naszego organizmu – aż do chwili, w której pojawią się pierwsze ubytki w jamie ustnej. Zęby bowiem nie tylko pomagają przeżuwać i trawić pokarm, ale odgrywają również ważną rolę podczas mówienia i mają wpływ na nasze zdrowie. Uzupełnienie wiedzy na temat stanu zdrowia zębów pozwala więc uczynić pierwszy krok w kierunku poświęcenia zębom uwagi, na jaką zasługują.

Rozwój zębów

Ludzie mają dwa zestawy zębów: zęby pierwotne, mleczne (zwane też dziecięcymi) i stałe (dorosłe), które rozwijają się w określonych stadiach. Chociaż czas trwania kolejnych etapów jest inny, rozwój każdego z zestawów zębów jest podobny. Oto kilka faktów na temat rozwoju zębów:

  1. Zęby rozwijają się symetrycznie, co oznacza, że trzonowce górne po lewej stronie powinny rosnąć mniej więcej w tym samym czasie, co trzonowce górne po prawej stronie.
  2. Rozwój zębów rozpoczyna się na długo przed pojawieniem się pierwszego zęba – pierwszy ząb dziecka pojawia się w ciągu około sześciu miesięcy, ale jego rozwój zaczyna się na początku drugiego trymestru ciąży! Korona zęba tworzy się najpierw, a korzenie rozwijają się nawet po wyrośnięciu zęba.
  3. 20 podstawowych zębów znajduje się na miejscu pomiędzy 2 ½ a 3 rokiem życia i pozostaje do około 6 roku życia. Między 6 a 12 rokiem życia zęby te zaczynają wypadać, aby ustąpić miejsca dla stałego zestawu zębów.
  4. Zęby stałe zaczynają rosnąć w wieku od 6 do 12 lat. Większość osób dorosłych ma 32 stałe zęby.

Części zęba – co warto wiedzieć? Rady gabinetu stomatologicznego

Ząb podzielony jest na dwie podstawowe części: koronę, która jest widoczną, białą częścią zęba oraz korzeń, którego nie widać. Korzeń rozciąga się poniżej linii dziąseł i pomaga zakotwiczyć ząb w kości. Zęby zawierają cztery rodzaje tkanek, a każda z nich wykonuje inne zadania, na przykład:

  1. Emalia/powłoka – widoczna substancja pokrywająca koronę zęba. Twardsza od kości, jej zadaniem jest ochrona tkanek życiowych zęba. Emalia składa się z hydroksyapatytu, fosforu i wapnia.
  2. Dentyna – pod emalią/powłoką znajduje się zębina, która jest zwapniona i wygląda podobnie jak kości. Dentyna nie jest tak twarda jak szkliwo, więc w przypadku jej zużycia istnieje większe ryzyko próchnicy.
  3. Cementum – tkanka pokrywa korzeń zęba i pomaga zakotwiczyć go w kości. Jest ono bardziej miękkie niż szkliwo i zębina; najlepszym sposobem ochrony tej miękkiej tkanki przed rozkładem jest dbanie o dziąsła. Cementum ma jasnożółty kolor i jest zwykle pokryta dziąsłami i kością. Jednak przy niewystarczającej pielęgnacji zębów dziąsła mogą się kurczyć na skutek różnego typu chorób, narażając przez to cementum na działanie szkodliwych płytek nazębnych i bakterii.
  4. Masa celulozowa – znajduje się w centrum i rdzeniu zęba i zawiera naczynia krwionośne, nerwy i inne tkanki miękkie, które dostarczają składniki odżywcze i do zębów oraz są odpowiedzialne za wysyłanie różnego typu bodźców.

Więcej informacji udzieli klinika dentystyczna M-Dentica.

Mały pacjent kliniki stomatologicznej

Rodzaje zębów i ich funkcje

Incisors Incisors Incisors to osiem zębów z przodu ust (cztery na górze i cztery na dole). Są to zęby, które używane są do gryzienia pokarmu. Inkozory są zazwyczaj pierwszymi ząbkami, które powstają u ludzi (w ciągu około 6 miesięcy dla zębów niemowląt, a w wieku od 6 do 8 lat rozwijają się zęby stałe).

Cztery kły – kolejny rodzaj zębów. Są to najostrzejsze zęby, używane do rozdrabniania i rozrywania pokarmu. Kły główne pojawiają się zazwyczaj w wieku od 16 do 20 miesięcy, a górne kły pojawiają się tuż przed dolnymi kłami. W przypadku rozwoju zębów stałych porządek jest odwrócony, przy czym kły dolne wyrastają w wieku około 9 lat, a górne rozwijają się wieku od 11 do 12 lat.

Trzonowce są również używane do żucia i mielenia żywności. Pierwotne trzonowce trzonowe, znane również jako trzonowce liściaste, pojawiają się między 12 a 28 miesiącem życia i są zastępowane przez pierwsze i drugie przedtrzonowce (cztery górne i cztery dolne).

Stałe trzonowce stałe (także cztery górne i cztery dolne) nie zastępują żadnych zębów pierwotnych. Pierwsze trzonowce stałe pojawiają się w wieku około 6 lat (przed wypadnięciem trzonowców pierwotnych), podczas gdy drugie trzonowce pojawiają się w wieku od 11 do 13 lat.

2019-01-08T08:05:32+00:00 Tags: |